Zayıflığın ilişkisi olduğu hastalıklar

kilo almaZayıflığın ilişkisi olduğu hastalıklar

Alınan enerjinin yakılan enerjiden az olması sonucun da zayıflık denen hastalık meydana gelir. Vücutta bulunan yağ dokuları kullanılır ve daha sonra kas dokuları kullanılarak enerji sağlanır ve alınan enerji az olduğu sürece bu durum bu şekil de devam eder. Bu makalemiz de zayıflığın ilişkisi olduğu hastalıkları sizlere bahsetmeye çalışacağız.

  • Diyabetes mellitus: Diyabet inüsilin bağımlı ve bağımsız olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu rahatsızlığın ilk safhasın da hiper glisemiye bağlı olarak zayıflık görülmektedir. Eğer bu rahatsızlığı yaşayan kişi konrtol altına alınmamış ise inüsilin yüksek olsa da kanda ki glikoz kullanılmaz.Bu neden ile yağları yakarak enerji harcamaya başlar ve durum zayıflığın başlangıcı olur.
  • Ülser: Hastalar vitamin, mineral ve protein miktarını yeterince alamadığı için sindirim sistemi mukozasın da atrofil denilen durum oluşur. Bu durumun mide de oluşmasına da ülser adı verilmektedir.
  • İmmün sistem yetersiliği: Beslenme durumuna bağlı olarak bağışıklık sisteminin yetersiz çalışması nedeni ile organizma yetersiz kalır ve enfeksiyonlarla dirençsiz hale gelir. Bu durum da zayıflığa neden olmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*